KDO JSME
Klasifikace - skupina 2 pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 molossoidní plemena horského typu, se zkouškou z výkonu Jsme velmi staré německé pracovní plemeno. Jméno plemene pochází z němčiny: Hova (dvůr) a wart (hlídač). V raných dobách šlechtění jsme byli kříženi s německými ovčáky, novofoundlandskými psy, leonbergery, a dalšími plemeny. Díky pečlivému přístupu k výběru psů ke šlechtění byl byl u nás uchován původní pracovní typ psa.

JACÍ JSME
Jsme psi všestranní, vyrovnaní a dobromyslní. Máme dobré obranářské valstnosti i bojovnost. Jsme středního temperamentu a máme velmi dobrý čich. Můžeme být vynikajícím doprovodným, hlídacím a obranářským psem, ale rádi i někoho stopujeme a zachraňujeme.

JAK VYPADÁME
Jsme silní, středně velcí psi s poněkud prodlouženým rámcem a dlouhou srstí. Délka těla by měla dosahovat nejméně 110 až 115% naší výšky v kohoutku. Pohlavní dimorfismus máme velice výrazný, zejména ve tvaru hlavy a ve stavbě těla.

Kohoutková výška:

  • pejsci 63 - 70 cm
  • my fenky 58 - 65 cm

 

Můžete nás potkat ve třech barevných variantách:

Černá se znaky: srst máme černou a lesklou, barva znaků je středně plavá. Na hlavě nám začínají znaky pod nosním hřbetem a dosahují kolem koutků úst až k hrdlu. Plavé body nad očima máme zřetelně viditelné. Dále máme znaky na hrudi, na předních a zadních končetinách a pod kořenem ocasu. Na všech partiích těla máme znaky jasně ohraničené. Ojedinělá malá bílá skvrna na hrudi, stejně tak jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na konci ocasu nám vůbec nevadí. Pigmentaci na víčkách, nose, pyscích a polštářcích máme černou.

Plavá: srst máme středně plavou, lesklou a zesvětluje se nám směrem ke končetinám a k břichu. Ojedinělá malá bílá skvrna na hrudi, stejně tak jako jednotlivé bílé chlupy na prstech vůbec ničemu nevadí. Pigmentaci na víčkách, nose, pyscích a polštářcích máme tmavou až černou.

Černá: srst máme černou a lesklou. Můžeme mít ojedinělou malou bílou skvrnu na hrudi, stejně tak jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na konci ocasu. Pigmentaci na víčkách, nose, pyscích a polštářcích máme černou.

 

Máme silnou hlavu s širokým klenutým čelem a rovným nosním hřbetem. Mordu a lebku máme přibližně stejně dlouhou. Máme dobře zřetelný stop. Morda je silná a při pohledu ze strany i shora se nám mírně zužuje. Na čenichu máme dobře vyvinuty nosní otvory. My, co jsme černí a nebo znakatí máme černý čenich, u plavých psů je přípustný i tzv. proměnlivý nos. Pysky nám dobře přiléhají a jsou tmavé. Skus máme silný, nůžkový (klešťový taky nevadí). Zubů máme 42 a v čelistech nám stojí svisle. Oči máme oválné a jsou tmavě až středně hnědé. Oční víčka těsně přiléhají. Uši máme trojúhelníkové, převislé, se zakulacenými špičkami. Jsou posazeny vysoko a daleko od sebe, čímž nám opticky rozšiřují vrchní část hlavy a dosahují svojí délkou až ke koutkům pysků. V klidu přiléhají ploše, při pozornosti mohou být namířeny poněkud dopředu. Krk máme silný a středně dlouhý, kůže na hrdle nám těsně přiléhá.

Hřbet máme rovný a pevný. Naše silná bedra jsou poněkud delší než záď. Záď máme mírně spáditou a středně dlouhou. Hruď máme širokou, hlubokou a mohutnou. Náš ocas je bohatě osrstěný a sahá nám až pod hlezna a podle naší nálady si ho nosíme nad hřbetem a nebo volně svěšený.

Hrudní končetiny máme silné a při pohledu zepředu i zestrany rovné a svisle postavené. Lopatky jsou velmi dobře osvalené, dlouhé a šikmo uložené. Naše ramena jsou dlouhá a těsně přiléhají k tělu. Lokty nám přiléhají k hrudnímu koši. Zápěstní (spěnkový) kloub máme silný a nadprstí poněkud šikmo postavené. Pánevní končetiny máme silné a při pohledu zezadu svisle a rovnoběžně postavené. Máme je dobře zaúhlené a velmi dobře osvalené. Naše hlezna jsou velmi silná a hluboká. Tlapy máme kruhové, silné a kompaktní, prsty jsou klenuté, těsně přiléhající s černými drápky.

Kůže nám dobře přiléhá. U nás černých a znakatých je tmavomodrá, u plavých je většinou růžová. Srst máme nápadně krásnou a dlouhou, je lehce zvlněná, přiléhavá a uzavřená s menším podílem podsady. Máme ji delší na hrudi, břichu, zadních stranách končetin a na ocasu. Na hlavě a na přední straně končetin je naše srst krátká.